top of page
Szukaj

Właściwy trening konia. Co to tak właściwie znaczy ?

  • Ewa Kocon
  • 18 cze 2019
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 28 sie 2019



Pytanie to niesie za sobą bardzo obszerną odpowiedź. Szkolenie młodego konia różni się od treningu konia zaawansowanego czy konia, który przez długi czas był jeżdżony niewłaściwie. Prawidłowy trening to taki, który jest odpowiednio dobrany do możliwości konia, czyli oparty na fizjologii, psychologii oraz na dozowaniu obciążeń. Taki, który zapewni komfort psychiczny konia. Wiele problemów pojawia się w wyniku usztywnienia i blokady konia a zapewniam, że nie da się skurczonych mięśni rozluźnić siłą!! Często słyszę, że to wina konia, że jest uparty, nieposłuszny, na pewno robi na złość....Niestety, często przez brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia narażamy konie na wiele sprzecznych sygnałów i nieprzyjemności. Każdy koń jest odrębną jednostką, posiadającą swój charakter, temperament, jest zwierzęciem, które też może mieć słabszy dzień. Każdy kto wsiada na konia staje się jego trenerem. To Ty decydujesz jak długo trwa trening, jak bardzo jest intensywny, stajesz się ‚odpowiedzialny za to co oswoiłeś’. Dobry jeździec myśli długoterminowo i planuje treningi, dlatego tak ważna jest samoświadomość:

W jakim momencie znajdujesz się ze swoim koniem, co chcesz osiągnąć i jak ? I wcale nie chodzi mi tu o start w olimpiadzie, jako cel, ale o wyznaczanie zadań które chciałbyś/ abyś osiągać z treningu na trening. Istnieje coś takiego jak piramida szkolenia, wałkowania nie raz w jeździeckich książkach. Brzmi tak: rytm, rozluźnienie, oparcie na wędzidle, impuls, prostowanie, zebranie. Niby jasna sprawa, a jednak nie do końca. Rytmiczny ruch na przód jest środkiem do uzyskania rozluźnienia i kontaktu. Później, gdy koń przychodzi do ręki, rozluźnia potylice, grzbiet i przeżuwa wędzidło. Wielu błędów można by uniknąć, stosując się do tych kilku zasad bo niestety, nie ma drogi na skróty. Potrzeba dużo czasu i cierpliwości, by rozwinąć u konia odpowiednia muskulaturę, koordynację, równowagę niezależnie od dyscypliny. Jest to podstawa, którą powinien znać każdy jeździec a jej braki i egzekwowanie czegoś zbyt szybko, zawsze niekorzystnie wpływają na dalszy trening. Pamiętaj, że praca z koniem to nie jest tresura! ,Sens w tym by poprzez systematyczną pracę z koniem, wzmocnić jego ciało i psychikę, by mógł się rozwijać i w pełni wykorzystać swój potencjał‚. Właściwym treningiem powinniśmy dbać i chronić nasze konie a nie doprowadzać je do szaleństwa i kontuzji. Na dobry trening wpływa również odpowiedni dosiad jeźdźca i umiejętność posługiwania się pomocami czy naturalna asymetria konia, ale o tym kiedy indziej.

A teraz coś dla Was, kilka niezależnych pytań. Zastanówcie się czy wiecie jak powinien pracować młody, wdrażany do pracy koń ? Co jest tak istotnego w pracy grzbietem? Jak powinna być ustawiona szyja i nos konia podczas pracy w niskim ustawienia a jak w zebraniu ? Czym tak naprawdę jest zebranie konia ?





 
 
 

Commenti


bottom of page